Szkoła Podstawowa nr 2

 
Start Aktualności "A czas płynie..." - próbny test szóstoklasistów
"A czas płynie..." - próbny test szóstoklasistów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogdan Tchórz   
Czwartek, 10 Styczeń 2013 12:56

Od godziny 9.00 w czwartek 2013 r. uczniowie klas szóstych szkół podstawowych w całej Polsce rozpoczęli pisanie próbnego sprawdzianu z wydawnictwem OPERON. Przystąpili do niego uczniowie szkół, które zgłosiły się do akcji (ten test nie jest obowiązkowy). Na napisanie sprawdzianu mieli 60 minut.

Test ten jest doskonałą próbą przed testem właściwym, ponieważ uczniowie poznają procedurę przeprowadzania samego sprawdzianu i dowiadują się, nad jakim rodzajem zadań powinni popracować więcej. Nauczyciele natomiast widzą, jakie partie materiału trzeba jeszcze powtórzyć czy pogłębić.

 

W naszej SP 2 do „operonowskiego” testu przystąpiło 54 uczniów trzech klas szóstych. Test nosił tytuł „A czas płynie…” i rzeczywiście jego motywem przewodnim był czas i wszystko, co może się z nim wiązać”.

Autorzy sprawdzianu rozpoczęli go od fragmentu tekstu W. Mikołuszki „Tato, a po co?..”:

„…- A dlaczego, kiedy śpimy, to czas płynie szybciej? – zapytała Ida. I po chwili zasnęła, nie czekając na odpowiedź.

Z jednej strony można powiedzieć, że nie miałem racji. Czas płynie tak samo, czy śpimy, czy nie. Ale – uwaga! – możemy inaczej odczuwać jego upływ. Dzieciom zwykle czas się dłuży. Wydaje im się, że płynie bardzo wolno. Gdy jesteśmy dorośli, mamy wrażenie, że czas płynie szybciej, o wiele prędzej, niż byśmy sobie tego życzyli”.

Po przeczytaniu i przeanalizowaniu tekstu należało odpowiedzieć na szereg pytań na temat czasu, godzin, zegarów, kalendarza itd. W dalszej kolejności były jeszcze zadania matematyczne i trzeba było też napisać krótkie opowiadanie na temat udanego dnia, wykazując się znajomością gramatyki języka ojczystego.

Zmieniony: Czwartek, 31 Styczeń 2013 14:43
 

Wyszukiwanie:

Sonda

Jak spędzasz wolny czas?
 

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size